Co to jest oddłużanie?

oddłużanie

W wielkim uproszczeniu oddłużanie to doprowadzenie do pozbycia się zobowiązań finansowych przez osobę lub firmę, która nie jest w stanie ich spłacić. Nie jest to jednak magiczny sposób na uwolnienie się od długów i rozpoczęcie nowego życia. Dzięki oddłużaniu można ustalić realny plan spłaty i przerwać spiralę zadłużenia, która prowadzi do powstawania coraz większych zobowiązań.

Kto może być zadłużony? Oczywiście osoby fizyczne, ale także firmy i spółki. Osoby fizyczne, które są dłużnikami, zwykle biorą zbyt wiele pożyczek i kredytów, nie oceniając realnych szans na ich spłatę.  Rolnicy mogą być zadłużeni z powodu katastrof naturalnych i niskich plonów w danym roku. Niewypłacalne firmy i spółki nie są w stanie zapłacić swoim kontrahentom ustalonych wcześniej kwot za towary czy usługi. Jak widać, każdy może wpaść w kłopoty z powodu długów i potrzebować profesjonalnej pomocy.

Jak się oddłużyć?

Istnieją specjalistyczne firmy, które zajmują się oddłużaniem osób fizycznych i przedsiębiorstw. To fachowcy z dziedziny prawa i biznesu, którzy sprawnie przeprowadzą wszelkie niezbędne działania, aby pomóc swojemu klientowi spłacić zobowiązania i stać się znowu wypłacalnym. Ich praca polega głównie na negocjacjach z wierzycielami i bankami w celu rozłożenia długów na raty i odroczenia niektórych płatności, aby klient miał realną szansę je spłacać. Dobra kancelaria prawna, zajmująca się oddłużaniem, ochroni także majątek klienta lub firmy przed zajęciem przez komornika.

Jakich długów można się pozbyć dzięki oddłużaniu z pomocą fachowców? Niemal wszystkich. Zwykle prawnicy pomagają w oddłużeniach z kredytów i chwilówek, a firmy oddłuża się najczęściej z zobowiązań podatkowych i wobec ZUS. Zatrudniając profesjonalną kancelarię można także oddłużać nieruchomości.

Jeśli nie ma szans na wyjście z długów, można ogłosić upadłość konsumencką. Wtedy zobowiązania dłużnika pokrywa państwo, ale traci on cały swój majątek, który zostanie zlicytowany. Dla wielu osób i firm jest to jednak jedyny sposób na zakończenie swoich problemów i zaczęcie wszystkiego od nowa. Należy zaznaczyć, że długi alimentacyjne i odszkodowania, które ma się do zapłacenia, nie zostaną umorzone mimo ogłoszenia upadłości. Jednak o wiele lżej będzie je spłacać, nie mając na sobie ciężaru pozostałych, często ogromnych zobowiązań.