Zadłużenia mogą dotyczyć zarówno osób fizycznych, jak i firm. Zdarza się, że zaciągnięcie jednego zobowiązania finansowego pociąga za sobą kilka kolejnych. Prowadzi to do nagromadzenia się wielu długów, a także odsetek. Wbrew pozorom nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia.
Oddłużanie firmy – co to takiego?
Najprościej mówiąc, oddłużanie firmy polega na całkowitym uregulowaniu długów. To proces, który składa się z co najmniej kilku etapów. Na samym początku trzeba dokładnie przeanalizować sytuację finansową danej firmy, w tym oczywiście wszystkie zaciągnięte zobowiązania, tzn. ich zakres i rodzaj.
Na tej podstawie można stworzyć realny plan zlikwidowania długów. Mogą składać się na niego takie czynności jak np. negocjacje z wierzycielami, restrukturyzacja firmy czy ogłoszenie upadłości. Jest to jednak uzależnione od specyfiki danej sytuacji. Nie ma jednego, uniwersalnego schematu oddłużania, który sprawdziłby się w każdym przypadku. Słowem, skuteczność całego procesu zależy od indywidualnego podejścia.
Czy warto zdecydować się na doradztwo w zakresie likwidacji długów?
Na to pytanie zdecydowanie trzeba odpowiedzieć twierdząco. Jak już zostało wspomniane, często jeden dług pociąga za sobą kolejne, co tworzy efekt tzw. kuli śnieżnej. Przedsiębiorcy mogą mieć z kolei trudności z samodzielnym uregulowaniem swojej sytuacji.
Wynika to z kilku czynników. Niekiedy, mimo że okoliczności wydają się podbramkowe, rozwiązanie może być wręcz banalnie proste. Z kolei pomoc z zewnątrz pozwala spojrzeć na sytuację finansową firmy z boku, czyli bez emocjonalnego podejścia. Co istotne, profesjonalne doradztwo opiera się na wykorzystaniu wszelkich możliwych i adekwatnych instrumentów prawnych. Oddłużanie najczęściej oferują wyspecjalizowane kancelarie.