Rok 2020 był niezwykle trudny dla większości polskich przedsiębiorców z uwagi na pandemię COVID-19, która znacząco ograniczyła możliwości funkcjonowania wielu firm. Zmianom towarzyszyły problemy finansowe, a nawet długi. Właśnie dlatego w tamtym okresie wielu przedsiębiorców zaczęło się interesować ogłoszeniem upadłości. Na czym polega, jak się o nią starać oraz kto i w jakich przypadkach może z niej skorzystać?
Czym właściwie jest upadłość i kto może ją ogłosić?
Ogłoszenie upadłości to jedno z rozwiązań, z których korzystają zadłużeni przedsiębiorcy odwiedzający kancelarię adwokacką. Takie rozwiązanie jest godne uwagi szczególnie w sytuacji, w której restrukturyzacja czy oddłużenie firmy nie jest możliwe. Upadłość zwykle jest ostatnią deską ratunku. Co ważne, mają do niej prawo nie tylko duże firmy, ale również jednoosobowe działalności gospodarcze czy niewielkie przedsiębiorstwa. Warto również wiedzieć, że wniosek o ogłoszenie upadłości firmy może również złożyć jej wierzyciel. W takim przypadku warunkiem jest wyczerpanie wszystkich możliwości w kwestii polubownego dochodzenia wierzytelności.
Kiedy warto zdecydować się na ogłoszenie upadłości?
Problemy finansowe firmy są niezwykle stresujące dla każdego przedsiębiorcy, a decyzja o ogłoszeniu upadłości z pewnością nie jest łatwa i powinna być traktowana jako ostateczność. Właściciel firmy powinien samodzielnie ocenić, czy nie ma szansy na odbudowanie biznesu i spłatę długów. Co ważne, według prawa upadłościowego i naprawczego w opóźnieniach w płatnościach muszą minąć co najmniej trzy miesiące, a ich suma musi przekroczyć 10 procent wartości bilansowej przedsiębiorstwa. W innym przypadku sąd nie ogłosi upadłości.
Jeżeli jednak sąd przychyli się do wniosku, to wierzyciele nie będą mogli dochodzić swoich praw bezpośrednio u przedsiębiorcy. Ich roszczenia zostaną wówczas częściowo albo w całości zaspokojone w drodze postępowania upadłościowego dzięki masie upadłościowej, czyli majątkowi firmy, a w przypadku osób fizycznych, które prowadzą własną działalność również majątkowi prywatnemu.