Polscy przedsiębiorcy coraz bardziej obawiają się osłabienia gospodarczego, czy wręcz kryzysu, przed którym coraz częściej ostrzegają nas media. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw z sektora MSP, które już teraz przyznają, że odczuwają pewne objawy nadciągających zmian. Czy rzeczywiście będą to zmiany na gorsze?
Zagrożenie kryzysem gospodarczym a małe i średnie przedsiębiorstwa
Politycy (głównie ci z partii opozycyjnych), a także wielu badaczy z dziedziny finansów i gospodarki coraz częściej straszą, że nadciąga kryzys gospodarczy, na który nasz kraj nie jest przygotowany. Wśród polskich przedsiębiorców nastroje również nie są zbyt optymistyczne. Większość z nich przyznaje, że na chwilę obecną jeszcze nie jest źle, ale istnieje ryzyko, że będzie gorzej. Już teraz w wielu branżach można zauważyć pewne symptomy recesji, co może świadczyć o tym, że w ciągu najbliższych lat może dojść do znacznego spowolnienia gospodarczego. I nie jest to już dla nikogo żadną tajemnicą, nawet obecny rząd przyznaje, że najprawdopodobniej trzeba będzie stawić czoła trudniejszej sytuacji na rynku. W jaki sposób dotyka to małych i średnich przedsiębiorstw?
Poważnym problemem dla przedsiębiorców z sektora MSP są niepłacący na czas kontrahenci. Ponad połowa polskich firm ma z tego powodu problemy z płynnością finansową. Tzw. zatory finansowe przekładają się na utratę płynności oraz brak możliwości rozwoju. Czy firmy wiedzą, jak sobie radzić w przypadku tego typu kłopotów? Część z nich próbuje poradzić sobie z nimi samodzielnie – z lepszym lub gorszym skutkiem. Coraz częściej jednak przedsiębiorcy korzystają z pomocy specjalistów. Utrata płynności finansowej i szereg konsekwencji tego stanu rzeczy to jeden z powodów, dla których wiele przedsiębiorstw z sektora MSP korzysta z pomocy naszej Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych „Witkowski, Cabała & Partners”, która zapewnia kompleksową obsługę prawną firm. W związku ze zbliżającym się kryzysem w sektorze MSP i rosnącymi problemami ze spłatą zaciągniętych pożyczek nasi specjaliści prowadzą coraz więcej spraw związanych z upadłością (w tym nie tylko przedsiębiorstw, ale i konsumencką). W kręgu naszych zainteresowań są również sprawy związane z szeroko rozumianą restrukturyzacja przedsiębiorstw. Dzięki profesjonalnemu wsparciu nasi klienci mogą zminimalizować negatywne skutki związane z utratą płynności finansowej wynikającej z różnych przyczyn.
Czy przedsiębiorstwa przygotowują się do nadchodzącego spowolnienia gospodarczego? Część z nich już teraz przygotowuje się na spadek koniunktury. Większość z nich planuje zwiększyć ostrożność w kwestii zaciąganych zobowiązań, aby zmniejszyć ryzyko jeszcze większych kłopotów finansowych. Do innych podejmowanych działań zaliczamy też obniżenie kosztów prowadzenia działalności przy jednoczesnym zwiększeniu sprzedaży. Ze względu na słabnącą gospodarkę europejską, podjęcie odpowiednich działań jest niezbędne dla wszystkich firm, które chcą uniknąć poważnych problemów finansowych. Dotyczy to również, a być może przede wszystkim przedsiębiorstw z sektora MSP.