Na czym polega oddłużanie osób fizycznych?

szczęśliwy mężczyzna

Osoby fizyczne zwykle wpadają w długi z powodu nierozsądnego brania kredytów i chwilówek. Innymi powodami zadłużenia mogą być problemy takie jak nagłe i niespodziewane pogorszenie się sytuacji finansowej (np. utrata pracy) czy sytuacje losowe, wypadki, katastrofy naturalne itd. Choć powody zadłużenia mogą być różne, łączy je jedno – wierzyciele chcą odzyskać swoje pieniądze. Zaległe rachunki, raty i niespłacone chwilówki generują kolejne koszty w postaci odsetek i kar. Aby je spłacić, dłużnik zaciąga kolejne pożyczki i wpada w tzw. spiralę zadłużenia. Często nie jest w stanie samodzielnie z niej wydostać. Wtedy właśnie warto zwrócić się po pomoc do fachowców, którzy zajmują się oddłużaniem osób fizycznych. Jak wygląda takie profesjonalnie wsparcie w wychodzeniu z długów?

Sposoby na oddłużenie osoby fizycznej

Pierwsze, co należy zrobić przy oddłużaniu, to określenie dokładnej kwoty zadłużenia i zestawienie jej z możliwościami finansowymi dłużnika. Może się okazać, że ktoś zarabia dużo, ale wydaje pieniądze na niepotrzebne rzeczy, zamiast spłacać swoje zobowiązania. Radca prawny obeznany w temacie oddłużania wskaże, z których wydatków można zrezygnować, by łatwiej było spłacać długi.
Kancelaria prawna, której powierzy się swoją sprawę, może negocjować z komornikiem i wierzycielami, aby odroczyć egzekwowanie zobowiązań lub rozłożyć je na mniejsze raty. Dobry zespół prawników opracuje także plan spłaty, który będzie możliwy do zrealizowania przez klienta, biorąc pod uwagę jego sytuację materialną.

Jeśli długi są tak duże, że nie ma żadnych szans na ich spłatę, można za pośrednictwem sądu ogłosić upadłość konsumencką. Wtedy cały majątek dłużnika przepada na rzecz wierzycieli, ale za to jego długi zostają umorzone. Dla niektórych osób to jedyny sposób na rozpoczęcie życia z tzw. czystą kartą. Przy ogłaszaniu upadłości także warto zasięgnąć porady prawników, aby przyniosło ono oczekiwany skutek.