Na czym polega przyspieszone postępowanie układowe?

kobieta przeglądająca dokumenty

Wyróżnić możemy cztery postępowania restrukturyzacyjne. Jednym z nich jest przyspieszone postępowanie układowe. Jego głównym celem jest zawarcie układu dłużnika z wierzycielami, na mocy którego miałby uniknąć ogłoszenia upadłości. Tryb takiego postępowania jest uproszczony. Przyspieszony tryb wiąże się również z oszczędnością czasu, a co za tym idzie – niższymi kosztami. Poza tym dłużnik może szybciej uporać się z trudną sytuacją ekonomiczną przedsiębiorstwa.

Wniosek i czas trwania postępowania

Aby otworzyć przyspieszone postępowanie układowe, w pierwszej kolejności należy złożyć stosowny wniosek. Musi on zawierać odpowiednie elementy, które zostały wskazane w art. 227 ustawy prawo restrukturyzacyjne. Musi w nim zostać zawarta przede wszystkim propozycja układowa i wstępny plan restrukturyzacyjny. Niezbędny jest również bilans sporządzony przez dłużnika dla celów postępowania, a także wykaz wierzycieli. Odpowiednio przygotowane dokumenty są potrzebne nie tylko do złożenia kompletnego wniosku, ale są też wykorzystywane w późniejszym czasie w toku procedury, która prowadzona jest przez nadzorcę sądowego. Przyspieszone postępowanie układowe, jak sama nazwa wskazuje, powinno zostać przeprowadzone możliwie jak najszybciej. Właśnie dlatego ustawa wskazuje, że terminy na rozpoznanie wniosku i przygotowanie dokumentów są krótsze. Przyspieszone postępowanie układowe z zasady trwa od trzech do czterech miesięcy.

W jakich sytuacjach warto się na nie zdecydować?

Znamy już przedmiot i niezbędne dokumenty do rozpoczęcia postępowania. Dla kogo jest rekomendowane? Przyspieszone postępowanie układowe zalecamy przede wszystkim osobom, które znajdują się w sytuacji, w której w celu skutecznej restrukturyzacji będzie niezbędne zawarcie układu z wierzycielami. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, czy niezbędna będzie ochrona przed egzekucjami prowadzonymi przez wierzycieli objętych układem.

Adwokaci i Radcy Prawni w naszej Kancelarii są w stanie poradzić sobie z chwilową niewypłacalnością lub tymczasową utratą płynności finansowej firm. Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy, w sposób profesjonalny pomożemy na każdym etapie postępowania, a jednocześnie dołożymy  wszelkich starań, by zmaksymalizować szansę pozostania Państwa przedsiębiorstwa na rynku.