Zabezpieczenie najmu za pomocą umowy

umowa

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z popularniejszych form lokowania pieniędzy. Dzięki niej przy stosunkowo niewielkim zaangażowaniu można zapewnić sobie stały, dodatkowy dochód. Jednak jak wiadomo, z wynajmem wiąże się wiele zagrożeń, w związku z czym właściciele mieszkań nierzadko zastanawiają się, czy nie będą żałować takiej decyzji. Skutecznym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie najmu nieruchomości za pomocą umowy. Jak to zrobić?

Przede wszystkim określony czas 

Do naszej kancelarii adwokackiej nierzadko przychodzą osoby, które mają wątpliwości co do wynajmu mieszkania. Jedną z większych jest bez wątpienia czas, w którym lokatorzy będą zamieszkiwać nieruchomość. Mowa tutaj na przykład o tym, że szybko się z niej wyprowadzą albo nie będą chcieli tego zrobić mimo próśb właściciela. W takich przypadkach sporządzenie umowy jest najrozsądniejszym rozwiązaniem, które chroni obie strony.

Nasi radcy prawni w Poznaniu często pomagają w przygotowaniu takich dokumentów. Wielu właścicieli decyduje się na zawarcie umowy na czas określony. Jeśli chcą zarabiać na lokalu dłużej, to podczas przygotowania umów życzą sobie też, aby w dokumencie był zawarty mechanizm, który automatycznie będzie przedłużał okres najmu na kolejne miesiące czy lata. Co ważne, umowa skutecznie zabezpiecza obie strony, ponieważ jeśli czas jej trwania został określony, to zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą ją wypowiedzieć.

Kwestia kaucji, czyli zabezpieczenie finansowe 

Nierzadko słyszymy o historiach, w których okazuje się, że lokatorzy są niewypłacalni albo zniszczyli sprzęty w mieszkaniu, a właściciele nie wiedzą, co zrobić w takiej sytuacji. Takie kwestie również dobrze uregulować umową. Kaucja jest skutecznym zabezpieczeniem nieruchomości. Jest to kwota pobierana przy zawieraniu umowy najmu mieszkalnego i jej funkcją jest zabezpieczenie pokrycia należności, które mogą wynikać z tytułu zaległego czynszu, zaległych opłat czy uszkodzeń lokalu dokonanych przez najemcę. Co ważne, zgodnie z przepisami wysokość kaucji nie może przekraczać dwunastokrotności czynszu za dany lokal.