Windykacja długów. Jak odzyskać pieniądze za niezapłacone faktury?

windykacja długów

Wykonywanie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma trudnościami. Jedną z nich są… nieopłacone faktury. Zdarza się, że kontrahenci zalegają z zapłatą. Niestety, wbrew pozorom, nie są to jednostkowe czy wyjątkowe sytuacje. W rzeczywistości jest to codzienność polskich przedsiębiorców. Na szczęście istnieją sposoby na wyegzekwowanie długu.

Co zrobić, gdy kontrahent nie opłaca faktury?

Warto zacząć od najmniej inwazyjnych metod. Niekiedy zupełnie wystarczający okaże się bezpośredni kontakt z kontrahentem – mailowy lub telefoniczny. Zwłoka w zapłacie może wynikać choćby z przeoczenia terminu czy nadzwyczajnych okoliczności. Próba polubownego rozwiązania sporu zawsze powinna być pierwszym korkiem w drodze do wyegzekwowania długu.

A co w przypadku, gdy uprzejma prośba nie przynosi żadnych rezultatów? Wówczas należy wysłać dłużnikowi przedsądowe wezwanie do zapłaty. Można sporządzić pismo samodzielnie lub skorzystać z pomocy kancelarii prawnej w ramach obsługi prawnej firmy. To obowiązkowy krok, jeżeli wystąpi potrzeba skierowania sprawy do sądu. Bez uprzedniego wysłania wezwania nie można wnieść powództwa.

Jeżeli wezwanie również nie skłoni dłużnika do opłacenia faktury, sprawa powinna zostać skierowana na drogę sądową. To w zasadzie jedyna skuteczna metoda na wyegzekwowanie długu. Co istotne, tego rodzaju postępowania trwają stosunkowo krótko. Po nadaniu klauzuli wykonalności wystarczy zgłosić się do komornika.

Zajmujemy się windykacją należności na każdym etapie postępowania. Pomożemy Państwu w każdym stadium – od przedsądowego, przez procesowe, aż po egzekucyjne. Oferujemy zarówno doraźną pomoc, jak i stałą obsługę przedsiębiorstwa w sprawach o charakterze prawnym. W razie pytań zachęcamy do kontaktu z naszym biurem kancelarii w Poznaniu.